Dahshur

Dahshur je královská nekropole rozkládající se na západním břehu řeky Nil necelým 40 kilometrů od Káhiry. Je známá především díky několika pyramidám, z nichž dvě patří mezi největší, nejstarší a nejlépe zachované v celém Egyptě.

Snoferova pyramida

Snoferova pyramida – Dahshur

Foto: Wikipedia.org

Snoferova pyramida nebo též Lomená pyramida byla postavena na přelomu 27. a 26. století př. n. l. a patří k nejlepším příkladům egyptského stavitelství. Od základů se zvedá pod úhlem 55 stupňů, ovšem pak následuje zlom a k vrcholu pokračuje pod úhlem 43 stupňů.

Existuje řada teorií, proč došlo k takové bezprecedentní změně v její stavbě. Mezi ty nejpravděpodobnější patří, že buď Snofer předpokládal svou brzkou smrt a nechal proto stavbu urychlit nebo že původní úhel považovali stavitelé za příliš ostrý a báli se sesutí stavby.

Vzhledem k tomu, že druhá Snoferova pyramida (Červená pyramida) byla už rovnou stavěna pod úhlem 43 stupňů, dá se předpokládat, že šlo o druhou teorii.

Červená pyramida

Červená pyramida nebo též Severní pyramida byla také postavena na příkaz faraona Snofera a je třetí největší egyptskou pyramidou (hned po Cheopsově a Chefrenově). V době svého vzniku byla nejvyšší člověkem postavenou stavbou na světě a pravděpodobně jde také o vůbec první úspěšně postavenou nestupňovitou pyramidu.

Přestože dnes při správných slunečních paprscích můžete vidět, že pyramida je skutečně červená, nebylo tomu tak vždy. V minulosti byla pokryta bílým vápencem, toho však na ní zbývá jen málo při její základně.

Pyramida Amenemhata III.

Pyramida Amenemhata III. nebo též Černá pyramida je jednou ze zbývajících pěti z původních jedenácti pyramid v Dahshuru. Její původní jméno v překladu znamenalo „Amenemhet je mocný“, dnes je však označována Černá kvůli svému tmavému vzhledu a tvaru nepravidelného kop­ce.

Původně byla 75 metrů vysoká a byla postavena pod úhlem cca 57 stupňů. Kvůli tomuto sklonu, řadě širokých chodeb a použití pálených cihel ke stavbě však měla řadu strukturálních problémů, a proto se postupně začala hroutit k zemi.

Pyramida Amenemhata II.

Pyramida Sesostrise III.